Ľuboslava Iskrová
Vitajte u druhákov
Škola, škola, školatá, tak už sme tu zase! Kričia chlapci, dievčatá, až sa komín trasie.
Škola, škola, školička, dosť už bolo zeme, vody, lesov, strání, lúk…
Už sa učiť chceme!
(Štefan Moravčík, Ahoj, škola)
ochutnávka KNÍH
Akcia, ktorá bola skvelou príležitosťou na rozvoj čitateľskej gramotnosti a povzbudením k pravidelnému čítaniu.
Naši žiaci sa zúčastnili zaujímavej akcie – Marcovej ochutnávky kníh. Cieľom tejto aktivity bolo nielen podporiť záujem o čítanie, ale aj umožniť deťom, aby sa s knihami zoznámili spôsobom, ktorý ich bude baviť a inšpirovať.V pondelok 24.3.2025 sa štvrtá trieda zmenila na reštauráciu, kde žiaci mohli „ochutnávať“ rôzne žánre kníh. Reštauráciou nás sprevádzala pani Janka Tuhá, ktorá si pre žiakov pripravila krátke ukážky zaujímavých kníh, ktoré si deti mohli prečítať. K dispozícii boli nielen obľúbené klasiky, ale aj novinky, ktoré môžu našich čitateľov preniesť do rôznych svetov plných dobrodružstva, fantázie a zábavy.
Ochutnávka kníh sa nám všetkým veľmi páčila. Mali sme možnosť diskutovať o knihách so svojimi kamarátmi a učiteľmi, zdieľať svoje odporúčania a spoznávať nové tituly, ktoré nám rozšíria obzory.
27
Matematické všeličo - KROKOVANIE
Na hodinách matematiky sme nedávno zažili skvelú spoluprácu medzi prvákmi a druhákmi, ktorí sa spoločne venovali zaujímavému cvičeniu – krokovaniu.
Krokovanie, ktoré je jedným z kľúčových prvkov Hejného metódy, je praktické cvičenie, pri ktorom deti používajú vizualizáciu pohybu v priestore. Prostredníctvom krokovania si žiaci osvojili základné matematické pojmy ako orientáciu v priestore, počítanie a rozvoj rytmu.
Prváci, ktorí sa ešte len začínajú učiť matematiku, mali možnosť spolupracovať s druhákmi, ktorí už majú o niečo viac skúseností. Spoločne riešili úlohy, ktoré im pomohli nielen v pochopení matematických zákonitostí, ale aj v rozvíjaní komunikačných a tímových schopností. Druháci sa stali pre svojich mladších spolužiakov vzormi, ktorí ich usmerňovali, vysvetľovali a pomáhali im získať lepší prehľad o matematických pojmoch.
Táto spolupráca medzi ročníkmi nielen podporila prenos vedomostí, ale aj upevnila vzťahy medzi žiakmi a podporila vzájomnú pomoc. Týmto spôsobom sa žiaci učili nielen matematiku, ale aj dôležité životné zručnosti, ako je trpezlivosť, tímová práca a vzájomná úcta.
Veríme, že podobné aktivity pomôžu našim žiakom nielen lepšie pochopiť matematiku, ale aj rozvíjať ich schopnosti spolupracovať a komunikovať v tímoch. Tešíme sa na ďalšie podobné spoločné projekty, ktoré umožnia deťom rásť a rozvíjať sa vo všetkých oblastiach ich osobného a školského života.
Šijeme šaty pre pani KOCKU
Radosť zo šitia, tvorivosti a spolupráce sme spojili v aktivite "Šijeme šaty pre pani Kocku", ktoré sa nieslo v duchu Hejného metódy. Tento vzdelávací projekt ponúkol originálny spôsob, ako sa deti môžu zoznámiť s prístupom k učeniu, ktorý podporuje samostatnosť, kreativitu a tímovú spoluprácu.
Táto úloha sa zakladá na objavovaní, logickom myslení a riešení problémov. Žiaci sa podieľali na tvorbe „papierových“ šiat pre pani Kocku, pričom jednotlivé kroky „šitia“ spracovávali pomocou logických úloh a problémov, ktoré sa objavili v rámci šijacieho procesu.
Prístup vychádza z vlastného skúmania, objavovania a riešenia úloh samotnými žiakmi. Tento prístup je nielen efektívny, ale aj zábavný a motivujúci. Tvorba šiat pre pani Kocku bola skvelým spôsobom, ako deti zábavnou formou aplikovali tieto princípy na konkrétny projekt.
41
Mladí digižiaci na snehu
Mladí digižiaci jedného zimného popoludnia vymenili klávesnice počítačov, myši a počítačovú učebňu za sane, boby a pobyt v zimnej krajine. Namiesto vytvárania programov na splnenie určitých úloh programovali svoje boby a sane, aby sa na nich bezpečne skĺzli z kopca nadol. Omrznuté líčka, mokré rukavice i čelo, ale veselý džavot a výskot detí boli prejavom výbornej zábavy.
38
Vianočné prianie
Stretnutie s Mikulášom
Aj keď sme sa pohádali, pomerili sme sa. Zabudnuté úlohy? Dopísali sme ich. Oneskorený príchod na vyučovanie? Zlepšili sme to. A ešte zabudnuté pomôcky. Zachránili sme situáciu a navzájom sme si ich požičali. Držali sme spolu a vždy sme využili druhú šancu.... a nakoniec sme boli odmenení...Mikulášskym darčekom.
Vianoční druháci
Spoločne sme prežili pekné adventné obdobie. Popri všetkých školských povinnostiach sme si našli čas aj na úlohy z adventného kalendára. Rozprávali sme sa o vážnych témach, pripomínali si tradície našich predkov. Popri každodennom čítaní si betlehemského príbehu sme popíjali horúci čajík a bol to nádherný predvianočný čas, ktorý sme spoločne prežili...
12
6. december - Mikuláš
Objím. Pohlaď. Pomôž. Ťapni si. Usmej sa. Pochváľ. Rozosmej. Pozdrav.
Darček je spojený s narodením Ježiška – darom pre ľudí, preto sa na Vianoce obdarúvame častejšie ako inokedy v roku. Deťom v našich končinách ich nosí Ježiško, inde je to Dedo Mráz, Otec Vianoc či Santa Claus. V Taliansku darčeky rozdáva striga La Befana a napríklad v Nórsku či Švédsku je to vianočná koza Julbukk. My sme si vyrobili darčeky, čo nič nestoja: vystrihli a poskladali skladačku Nebo-peklo-Mikuláš. Po jej zhotovení sme si túto hru navzájom aj zahrali. Všetci si veľmi užívali nádherné úlohy, ku ktorým ich nebo-peklo viedlo...Objím. Pohlaď. Pomôž. Ťapni si. Usmej sa. Pochváľ. Rozosmej. Pozdrav.
Pri spätnej väzbe deti hodnotili aktivitu veľmi pozitívne. Cítili sa príjemne, super, fantasticky, luxusne... a to bolo cieľom. Teším sa, že cieľ bol splnený.
15
4. december - BARBORA
BARBORA, ťahá sane do dvora.
S dňom svätej Barbory sa spája mnoho tradícií, ktoré dodržiavali naši predkovia. Vyskúšali sme si jednu z nich – zvyk rezať na Barboru vetvičky čerešní, ktoré vo váze rozkvitnú presne na Štedrý deň. Ďakujeme Lejle a jej rodičom za poskytnutie vetvičiek čerešní, ktoré máme v triede vo váze a každý deň ich pozorujeme. Sme plní očakávaní, ako sa vetvička čerešne zmení na Štedrý deň.
Novembroví oslávenci
Oslávencom želáme všetko najlepšie :)
Ani jeden mesiac v roku neoslavujeme tak veľa ako práve v novembri: Alžbetkine meniny aj narodeniny, Zoškine narodeniny, Andrejkove meniny a Jankove narodeniny...
ABECEDA
ABECEDA nie je veda, opýtajte sa medveďa. Druháčikovia to dobre vedia, že ľahká je abeceda.
Hravo sme zvládli učivo o slovenskej abecede. Rôznymi aktivitami sme spoznávali rad písmen, zoraďovali slová, triedili ich, dopĺňali chýbajúce písmená, opravovali zle zoradené slová. V závere sme sa naučili vymenovať skrátenú verziu abecedy úplne spamäti. Popri tom sme veľa pracovali v skupinách alebo vo dvojiciach. Uvedomili sme si, že spoločná práca s kamarátom má tiež svoje pravidlá a výhody.
21
Mladí digižiaci
Záujmový útvar Mladý digižiak poskytuje úvod do sveta matematických konceptov, kódovania a predmetov STEAM. Táto téma je zaujímavá nielen pre chlapcov, ale aj pre dievčatá.
Mladší digižiaci pracujú so systémom výučby LEGO® Education. Vzdelávacie kocky LEGO® Education umožňujú deťom získať praktické skúsenosti a učiť sa hrou na všetkých úrovniach vzdelávania. Ich používanie podporuje sociálny, emocionálny a jazykový rozvoj a zároveň povzbudzuje najmenších k tvorivej činnosti. Teoretické poznatky spájajú s praktickými skúsenosťami z oblasti prírody, ekológie či životného prostredia.
Starší digižiaci pracujú s aplikáciou Scottie Go! EDU, prostredníctvom ktorej pomáhajú Scottiemu nájsť cestu domov. Scottie je robot, ktorého koráb kvôli poruche musel neplánovane pristáť na planéte Zem. Úlohou detí je nájsť potrebné náhradné diely a umožniť Scottiemu návrat na jeho domovskú planétu. Jeho pohyb a úkony riadia pomocou príkazov na kartónových blokoch, ktoré je nutné zostaviť v správnom poradí, ktoré bude následne Scottie vykonávať. Každý z blokov má definovaný cieľ, čo umožňuje hráčom osvojiť si základné koncepty programovania, ako sú slučky, podmienené podmienky, premenné alebo funkcie.
25
Októbroví oslávenci
Pesnička, prianie, objatie a sladké potešenie, to je naše oslávenie.
V mesiaci október sme oslavovali hneď dvakrát. Tešili sme sa z narodenín Lejly a Viktorka. Želáme im veľa zdravia, šťastia, dobrých kamarátov a veľa úspechov v škole.
POZDRAV
Náš spolužiak VIKTORKO je na liečebnom pobyte v kúpeľoch. Už dva týždne sa venuje rôznym procedúram a popri nich navštevuje aj školu. Aby sme mu odlúčenie spríjemnili, posielame mu malý videopozdrav.
Tešíme sa na stretnutie s Tebou, VIKTORKO!
OKTÓBROVÁ vychádzka do prírody
Posledné lúče jesenného slnka sme využili na pobyt v prírode. Vychádzku po cyklochodníku okolo Podbiela sme si vychutnávali plnými dúškami. Obdivovali sme farby jesene, počúvali zurčanie rieky a hrali sme sa rôzne pohybové hry. Bolo to príjemne trávenie času v prírode so svojimi spolužiakmi. Z vychádzky sme sa vrátili unavení a spokojní zároveň.
27
matematické prostredie AUTOBUS
AUTOBUS je matematické prostredie, v ktorom si precvičujeme základné spoje sčítania a odčítania, prácu s tabuľkou, evidenciu deja a objavujeme zákonitosti tabuľky. Je to tiež pohybová hra, ktorá nám prináša radosť pri dramatizácii deja s nastupovaním a vystupovaním z autobusu.
(kamera: druháci, strih a zvuk: p. uč.)
Septembroví oslávenci
Meninovo-narodeninové oslavy v našej triede otvárajú pani učiteľka s Miškom. Tieto oslavy máme veľmi radi. Učíme sa pri nich slovne formulovať priania pre svojich kamarátov a nielen to. Prejavujeme radosť, tešíme sa spolu a ešte si pri tom aj zamaškrtíme.
Všetko najlepšie Miško a Ľuboslava!
Slabika, slovo, veta
Septembrové opakovanie je v plnom prúde. Písmená, slabiky, slová, vety a stále dookola. Dnes sme pracovali v skupinách. Z rozstrihaných slabík sme zložili vety. Pravdivé.
Práca v skupinách sa nám páči, lebo vtedy si môžeme vzájomne viac pomáhať v učení.
14
Už je nás 17!
Bol utorok a my sme nedočkavo čakali kedy príde. Nový druhák! Veľmi sme sa potešili, keď sme Sebastiánka medzi sebou privítali. Dúfame, že sa mu bude u nás páčiť a že sa mu bude dariť v škole. Už je nás 17!
Návšteva prvákov
Svoje prvácke žezlo sme odovzdali kamarátom v prvej triede. Pri spoznávaní školy a jej priestorov nás prišli navštíviť aj so svojimi pani učiteľkami. Návšteve sme sa potešili. Popriali sme im, aby ich počúvali písmenká, aby boli všetci dobrí kamaráti a aby sa ničoho nebáli, určite všetko zvládnu.
Hor sa do práce, kamaráti!
Tvorba triednych pravidiel
„Vnútri teba je hlas, ktorý celý deň šepká – cítim, že toto je pre mňa správne, viem, že toto zase nie.“
Aké pravidlá spolužitia v triede sú pre nás dôležité? Po diskusii na túto tému hneď v prvý deň vyučovania sme sa zhodli na nasledovnom:Nehádame sa. Nešikanujeme sa. Budeme kamaráti. Nešprtáme si v nose. Nerobíme si zle. Nekričíme. Rešpektujeme sa. Nebežíme v triede ani na chodbe. Pomáhame si. Dodržiavame hygienu. Nedudreme na učenie. Udržiavame poriadok.
3
Prvé stretnutie po prázdninách
Po dvoch mesiacoch odlúčenia sme sa opäť stretli. Spolužiaci, kamaráti, pani učiteľka... Stretnutie to bolo príjemné. Zlatisté tváričky a vlasy vyblednuté od slnka prezrádzali, že sme trávili veľa času na teplom letnom vzduchu. Krásne oblečenie nás všetkých dotváralo slávnostnú chvíľu. Už sme druháci!
10